Ápolás és betegellátás alapszak, gyógytornász szakirány

• Szak neve:
    • Ápolás- és betegellátás alapszak (BSc)
  • Szakirány neve:
    • Gyógytornász szakirány
  • Szerezhető szakképzettség:
    • Gyógytornász
  • Képzési idő:
    • 8 félév
  • Képzési forma:
    • Államilag finanszírozott, teljes idejű, nappali tagozat (költségtérítéses formában is indul)

A szakon folyó képzés a mozgásszervi betegségek megelőzésének és a kialakult betegségek kezelésének megismertetésére irányul. A gyógytornász a fizioterápia eszközeit alkalmazva vesz részt az ápolás és betegellátás, a prevenció és a rehabilitáció folyamatában. A fizioterápia természeti, elsősorban fizikai energiákkal (hővel, fénnyel, elektromossággal, mágnesességgel, vízzel, mozgással) való gyógyítást jelent; legjelentősebb része a gyógytorna, mint mozgásterápia. Célja a megbetegedett szerv, testrész, illetve szervezet funkciójának a helyreállítása tornagyakorlatok alkalmazásával.

• Képzési cél
    • A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik önálló felelősséggel vehetnek részt a megelőző, gyógyító, gondozó és rehabilitációs munkában. Cél, hogy a gyógytornász szakirányon végzettek ismerjék az egészséges szervezet működését, az egészségkárosító hatásokat, a gyakori betegségek megelőzésének lehetőségeit, a mozgásszervi és más betegségek gyógyítását célzó fizioterápiás eljárásokat, váljanak alkalmassá a mozgásrendszer funkcionális vizsgálatára, fizioterápiás és rehabilitációs terv készítésére, a fizioterápiás eljárások alkalmazására az orvos diagnózisa alapján és az orvosi kezelésbe illeszkedően. Kellő ismerettel rendelkezzenek a képzés mesterszinten történő folytatásához.
  • Kiknek ajánljuk?
    • Az ápolás és betegellátás alapképzési szak gyógytornász szakirányának elvégzését azon középiskolai tanulmányaikat befejezett vagy a tárgyévben befejező pályaválasztóknak ajánljuk, akiket érdekel a mozgás- és fizioterápiával való gyógyítás tudománya; jó fizikai képességekkel, nagyfokú empátiával rendelkeznek, készek arra, hogy tudásukat folyamatosan fejlesszék, és azt a magyar lakosság egészségi állapotának javítására hasznosítsák.
  • Diploma után
    • Az alapfokozat megszerzése után a hallgatóknak lehetőségük van:
      • 1. A Kar által kínált népegészségügyi mesterszak egészségfejlesztési szakirányán, komplex rehabilitáció vagy más egészségtudományi mesterszakon folytatni tanulmányaikat. Ezek valamelyikének elvégzésével mesterfokozat és további szakképzettség szerezhető, illetve megnyílik a lehetőség a doktori képzésbe való belépésre.
      • 2. A már megszerzett gyógytornász szakképesítéssel elhelyezkedni,
        • gyógyító, ill. rehabilitációs tevékenységet végző egészségügyi intézményekben,
        • gyógyfürdőkben,
        • rekreációs létesítményekben,
        • otthonápolási szakszolgálatoknál,
        • egészségügyi területen oktatást végző intézményben,
        • egyetemi tanszékeken, intézetekben, kutatóhelyeken,
        • civil szervezeteknél.
  • Tárgyi feltételek
    • A Debreceni Egyetem, mint az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményének szolgáltató egységei: Egyetemi és Nemzeti Könyvtár, Informatikai Szolgáltató Központ, Mentálhigiénés Központ, Kulturális- és Konferenciaközpont, PONT Szolgáltató Központ, hallgatói civil szervezetek.
    • A szakmai képzést segítik: a demonstrációs eszközökkel felszerelt gyakorlótermek, az előadótermek, jól felszerelt tornaterem, ízületi tehermentesítést biztosító speciális felszerelések gyógytornához, elektroterápiás és diagnosztikus eszközök, stb.
  • Humánerőforrás
    • A Debreceni Egyetem és az Egészsségtudományi Kar kiemelkedő felkészültségű oktatógárdája vesz részt a képzésben, valamint nagy gyakorlati és oktatási tapasztalattal rendelkező gyógytornászok várják a hallgatókat a gyakorlóhelyeken.
  • Ösztöndíjak
    • Erasmus pályázati lehetőség, Tehetséggondozó Program keretében kiemelt ösztöndíj-lehetőség, tudományos diákköri tevékenység, sportösztöndíj.
  • Jelentkezés
  • Képzési és kimeneti követelmények