A Debreceni Egyetemen több olyan lehetőség van, ami a fogyatékossággal élők számára megkönnyítheti az egyetemi életet. Az itt közölt információk azokat a speciális szükségletű hallgatókat érintik, akik
- látásukban,
- mozgásukban,
- hallásukban korlátozottak,
- pszichés fejlődési zavarral küzdenek (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, hiperaktivitás, figyelemzavar),
- akiknél autizmust diagnosztizáltak.
Azok a hallgatók, akik a felvételi eljárás során többlet pontszámot vettek igénybe fogyatékosság, vagy tartós betegség okán, jelentkezzenek e-mail-ben a képzési helyüknek megfelelő alábbi oktatónál kapcsolatfelvétel céljából az első tanév kezdetén, legkésőbb az első
félév tantárgyfelvételi idejének végéig. A kapcsolatfelvétel mellett elengedhetetlen továbbá a fogyatékossággal élőként történő központi egyetemi regisztráció is, mivel kedvezményeket (pl.
plusz felkészülési idő vizsgán stb.) csak regisztrált hallgatók igényelhetnek.
A szakértői vélemények alapján a fogyatékosság típusának, mértékének megfelelő, igénybe venni kívánt kedvezményeket, könnyítéseket kérvényezni szükséges, melynek beadási határideje mindig a félévek elején, a tantárgyfelvételi időszakban lehetséges. A kérvények beadása Neptunon keresztül, a „fogyatékossággal élők ügyeire vonatkozó kérelmek” menüpont alatt kell benyújtani. A kérvényben pontosan meg kell fogalmazni milyen kedvezményt, illetve könnyítést igényel a hallgató. Csatolni szükséges mellékletként a szakértői véleményt, véleményeket, mely alátámasztja a kérelemben kívántakat, illetve a már benyújtott központi egyetemi regisztrációs lapját. A kérelemre válaszul a Hallgatói Esélyegyenlőségi és Egyenlő Bánásmód Bizottság döntése alapján születik támogató, részben támogató, vagy elutasító határozat. Pozitív elbírálás esetén a hallgató képzése alatt már ezt a határozatot kell annál az oktatónál/oktatóknál bemutatni, amely tantárgy kapcsán a könnyítéssel, vagy kedvezménnyel élni kíván. Nagyon fontos, hogy az oktató időben értesüljön az igénybe venni kívánt kedvezményről, könnyítésről. Célszerű még a szorgalmi időszak kezdetén tisztázni a kérést, hiszen a kedvezmény biztosítása az oktató részéről szervezést igényelhet.
Egyéb fogyatékossággal összefüggő kérdések esetén vagy a képzés során később felmerülő problémák jelzésére természetesen a félévek bármely időszakában sor kerülhet az alábbi campusonként megjelölt oktatók megkeresésével.
Nyíregyháza Campuson:
Dr. Molnár Mónika Judit, adjunktus, bizottság elnöke, fogyatékosügyi kari koordinátor
e-mail: molnar.monika@etk.unideb.hu
Debrecen Campuson:
Dr. Tóth Ágnes, adjunktus, bizottsági tag
e-mail: toth.agnes@etk.unideb.hu
Szolnok Campuson:
Dr. Tóth Emese, adjunktus, bizottsági tag
e-mail: toth.emese@etk.unideb.hu
Az Egészségtudományi Karon működik a Hallgatói Esélyegyenlőségi és Egyenlő Bánásmód Kari Bizottság, melynek fő feladata a Karon felmerülő szakspecifikus ügyekben való állásfoglalás. A kari bizottság joga különösen: döntés a képesítési követelményektől részben eltérő további képzési, tanulmányi és vizsgakövetelményekkel kapcsolatos, a fogyatékossággal élő hallgatóktól érkező kérelmekről.