Sárváry Andrea(1), Kiss János(2), Majer Réka(3), Mohácsi Bernadett(4), Kovács János(5)

Hallgatók mentális egészsége és egészségmagatartása a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán és a határon túli magyar hallgatók körében


1 Debreceni Egyetem, Egészségügyi Kar Társadalomtudományi Intézet, Pszichológiai Tanszék (főiskolai docens)
2 Debreceni Egyetem, Egészségügyi Kar Társadalomtudományi Intézet, Pszichológiai Tanszék (főiskolai tanár)
3 Debreceni Egyetem, Egészségügyi Kar Társadalomtudományi Intézet, Pszichológiai Tanszék (főiskolai tanársegéd)
4 Debreceni Egyetem, Egészségügyi Kar Társadalomtudományi Intézet, Pszichológiai Tanszék (főiskolai adjunktus)
5 Debreceni Egyetem, Egészségügyi Kar Társadalomtudományi Intézet, Pszichológiai Tanszék (mestertanár)

A Debreceni Egyetem Egészségügyi Kar Pszichológiai Tanszékének oktatói részvételével 2017. őszén újra megkezdte működését a Mentálhigiénés Iroda a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központ (DEMEK) alegységeként. Az Iroda célja a Kar hallgatóinak életvezetési nehézségeiben való támogatása, lelki egészségmegőrzésük segítése, valamint a jövő értelmiségének mentálhigiénés szemléletének formálása. Ennek alapja az volt, hogy az évek során egyre több hallgató fordult hozzánk mentális problémáinak megoldása segítségére céljából, pszichológiai támogatást kérve. Ezek alapján fontosnak tartottunk kidolgozni a Kar hallgatói számára egy mentálhigiénés programot. 

A program első lépéseként elvégeztük a Kar hallgatóinak mentális állapotának felmérését. Azt szerettük volna kideríteni, hogy Karunk jelenlegi hallgatói milyen pszichés állapotban vannak, milyen problémákkal küzdenek, illetve kiszűrni azokat a hallgatókat, akik valamilyen szempontból veszélyeztettetek, hogy velük minél hamarabb célzottan fel tudjuk venni a kapcsolatot, hogy minél hamarabb segítséget kaphassanak. Az általunk összeállított önkitöltős kérdőív a következő kérdőíveket tartalmazta: koherencia skála, életcél kérdőív, Big Five, Rosenbereg önértékelési kérdőív, általános én-hatékonyság kérdőív, teljesítmény motiváció, tanulási kérdőív, észlelt stressz kérdőív, lelki egészség, társas támogatottság, egészség kontroll kérdőív, szociális kívánatosság. A demográfiai adatok mellett felmértük a hallgatók egészségmagatartását, (pl. dohányzás, alkoholfogyasztás), valamint, hogy a hallgatók milyen programon, kurzusokon vennének részt szívesen. Egy másik tervünk egy hallgatói segítő csoport szervezése, ahol kortárs segítőket képeznénk, akik mentálhigiénés feladatokat látnának el Karunkon. A kérdőív során lehetőségünk nyílt erre való felhívást is közzé tenni, illetve felmérni, hogy ki érdeklődnek egy ilyen szerepvállalás iránt.

A Debreceni Egyetem Egészségügyi Karának 583 hallgatója mellett az Ungvári Nemzeti Egyetemen 93, a Nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen 89, és a Sapienta Erdélyi Tudományegyetemen 241 fő töltötte ki a kérdőívet, így saját hallgatóik mentális állapotát össze tudjuk hasonlítani a határon túli hallgatók mentális állapotával. Az eredményeket a szimpózium további előadásaiban ismertetjük.

Az előadás célja a mentálhigiénés állapot-felmérés általános ismertetése, valamint a Mentálhigiénés Iroda eddigi tevékenységének bemutatása.
 

Legutóbbi frissítés: 2022. 08. 23. 11:28