Intézetünkről - Egy Egészség Intézet

A Debreceni Egyetem Szenátusának döntése alapján 2023. szeptember 1-én, az Egyetem Egészségtudományi Karán megalakult az Egy Egészség Intézet, Magyarországon az első ilyen profilú egyetemi szervezeti egységként. Az Intézet feladata és küldetése a nevében említett elv képviselete az Egyetemen és azon túl, beépítve azt a különböző képzések oktatásába, emellett aktív kutatómunkát végzünk az elvvel kapcsolatos területeken.
Az Egy egészség (One Health) elv alapjai már régóta ismertek, így például az a tény, hogy számos kórokozó fertőzhet az emberen kívül más fajokat is, tehát a kórokozók terjedni képesek állatokról emberre. Az állatok kórokozói képessé válhatnak az ember fertőzésére, így új humán kórokozók jöhetnek létre; ilyen az AIDS-et okozó humán immundeficiencia vírus, amely majom eredetű, az influenzavírusok, amelyek eredetileg vízimadarak vírusai, vagy a jól ismert SARS-CoV2, amely denevérekről terjedhetett köztigazdá(ko)n keresztül az emberre. Más kórokozók a környezetben fordulnak elő, és onnan jutnak az ember szervezetébe, mint például a kolera kórokozója, a Vibrio cholerae. A környezetben található élettelen, kémiai vagy fizikai ágensek is lehetnek az egészségre ártalmasak, elég csak a légszennyezés egészségkárosító hatását említeni.

Ezek a felismerések hívták életre a Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) Egy egészség (One Health) elvét, amely alapján az emberi egészség nem választható el az állatok és a környezet állapotától, hanem a kórokozók terjedése és evolúciója, illetve az élettelen károsító tényezők szempontjából egy rendszert alkotnak. Ennek megfelelően a különböző egészségre veszélyes fertőző vagy élettelen ágensek elleni védekezés, hatásuk megelőzése, illetve az okozott betegségek gyógyítása holisztikus, multidiszciplináris szemléletet igényel és csak az egészségtudományok, az állatorvosi tudományok és a környezettudományok egységes rendszerbe foglalásával lesz hatékony. Az elv továbbgondolásával, tudomásul véve, hogy az ember az ökoszisztéma részeként él, beszélhetünk az ökoszisztéma egészségéről (Ecosystem Health), vagy a teljes bolygóra kiterjedő hatásokat, például a klímaváltozást integrálva akár a bolygó egészségéről (Planetary Health).

Jelenleg két nagy kutatási feladatot vállal az Intézetünk. Az Egy egészség elvnek megfelelően kutatjuk a kórokozók előfordulását vadállatokban, haszonállatokban és társállatokban, valamint a környezetben, és keressük a járványtani kapcsolatot emberi fertőzésekből származó kórokozókkal, elsősorban a genomi epidemiológia eszköztárának felhasználásával. A másik kutatási feladat ehhez szorosan kapcsolódik, hiszen a genomi epidemiológiai vizsgálatok során keletkező második- és harmadik generációs szekvenálási technikákkal nyert óriási mennyiségű adat feldolgozása ma már csak a genomi bioinformatika eszközeivel valósítható megl. Ennek megfelelően az Intézet a genomi bioinformatika módszertanának fejlesztése és az ehhez kapcsolódó kutatómunka mellett kötelezte el magát. A laboratóriumi és bioinformatikai feladatokban részt vevő kutatók szoros együttműkődése által igyekszünk a genomikai adatok feldolgozását optimalizálni és ezzel a kutatási eredmények minőségét biztosítani, valamint újabb, a nemzetközi kutatási irányokhoz is alkalmazkodó célokat megfogalmazni.
Az Egy Egészség Intézet legfontosabb célja, hogy ezt a szemléletet oktatómunkája során bemutassa, az Egy egészség elvvel kapcsolódó tanulmányokat folytató hallgatókkal és minden érdeklődővel megismertesse, emellett hozzájáruljon a hazai bioinformatika oktatás fejlesztéséhez. Másik fontos cél, hogy kutatómunkánk során, illetve az Egy egészség és genomi bioinformatika témában kutatási szolgáltatást nyújtva az Intézet előmozdítsa Egyetemünkön és egész Magyarországon a témakörrel kapcsolatos kutatásokat.

Az érdeklődő az alábbi oldalakon talál további információt az Egy egészség elvről és a kapcsolódó témákról

Legutóbbi frissítés: 2023. 12. 18. 15:42