Egészségügyi gondozás és prevenció alapszak Védőnő

A védőnői szolgálat több, mint 100 éve teljesít szolgálatot a magyar népegészségügy területén úgy, hogy napról-napra eleget tesz Tauffer Vilmos 1917-ben megfogalmazott vezérgondolatának, miszerint „Minekünk be kell hatolni a nép közé.” Létrejöttétől kezdődően a ma már hungarikumnak számító védőnői szolgálat a nő-, anya-, csecsemő- és gyermekvédelmet, a családgondozást, a lakosság egészségi állapotának javítását helyezte tevékenységének fókuszába különböző munkaterületeken.
Az Egészségügyi gondozás és prevenció alapszak védőnő szakiránya olyan szakembereket képez, akik az egészség megőrzését és fejlesztését, a betegségek megelőzését élethivatásuknak tekintik.
A védőnő szakirányt azoknak ajánljuk, akik szeretik a mozgalmas, változatos, önállóan végezhető munkát. Akikhez közel áll a családokkal, gyermekekkel való segítő szándékú foglalkozás, akik empatikusak, nyitottak az emberek, családok problémái iránt, ugyanakkor magabiztosak.
A Magyar Örökség Díjas védőnői szolgálat tagjai kulcsszerepet töltenek be a nő-, anya-, csecsemő-, gyermek-, ifjú- és családvédelemben. A védőnői munka értékközvetítő, partneri viszonyra épülő segítő tevékenység.  A mindennapi munkájuk során ember-léptékű, segítő értékrend alapján végzett családközpontú gondozásukkal az egészség megtartását, fejlesztését szolgálják. A védőnő a családgondozási munkája végzésekor gyakran találkozik a családok pszichés és szociális egyensúlyának megbomlásával. Ezekkel való foglalkozás magas fokú empátiát, szaktudást és segítőkészséget igényel. Ezek a feladatok újabb kihívások elé állítják a védőnőket, és szükségessé teszik az egész életciklus folyamán tartó tanulást. 

 

 

A képzés célja

A védőnő szakirányon a képzés célja olyan szakemberek képzése, akik megfelelő ismeretekkel és készségekkel rendelkeznek a családközpontú, korszerű védőnői tevékenység ellátásához, különösen a nő-, anya-, csecsemő-, gyermek- és ifjúságvédelem, valamint a családgondozás területén; képesek

  • az egészségügyi és szociális problémák felismerésére, rangsorolására, lehetőség szerinti megoldására szoros együttműködésben szakmai és társadalmi szervezetekkel
  • az egyén, család, közösség szintjén a kliensek, gondozottak - egészségügyi és szociális - szükségleteinek feltárására és megállapítására, segítséget nyújt ezen igények megállapítására, kielégítésére,
  • népegészségügyi adatok kezelésére és értékelésére,
  • a nővédelmi feladatok ellátására, a népegészségügyi célú méhnyakszűrés végzésére, 
  • családtervezéssel kapcsolatos tanácsadásra, anyaságra és szülői szerepre való felkészítésre,
  • várandós anyák, kisgyermekek célzott gondozására, szűrővizsgálatok elvégzésére, szükség esetén szociális támogatás, anyaotthoni vagy sürgősség esetén kórházi elhelyezés kezdeményezésére
  • koraszülöttek, újszülöttek, az egészséges és fokozott gondozást igénylő, eltérő fejlődésmenetű csecsemők állapotának és fejlődésének a figyelemmel kísérése, a jogszabályokban meghatározott szűrővizsgálatok elvégzése. 
  • nevelési, oktatási intézményben megelőző jellegű iskola-egészségügyi ellátásra, 
  • védőoltásokkal kapcsolatos tájékoztatási és szervezési feladatok ellátására- az egészség megőrzéséhez és fejlesztéséhez, a betegségek megelőzéséhez szükséges ismereteket egyéneknek, családoknak és közösségeknek egyaránt, 
  • segítséget nyújtani a magatartási zavarok, káros szokások és szenvedélybetegségek megelőzésében, a serdülőkor problémáinak megoldásában, illetve megfelelő szakemberhez való irányításban,
  • gyermekvédelmi feladatok ellátására, különös tekintettel a korai észlelésre, jelzésre, valamint együttműködésre,
  • családok mentálhigiénés támogatására, krízisprevencióra,
  • a családokat érintő szociális és jogi ismeretek átadására.

 

 

 

 

Hallgatóink a szorosan értelmezett szakmai tudáson és tapasztalaton kívül lehetőséget kapnak a kitekintésre általában a segítő szakmák világába. Több önkéntes programba csatlakozhatnak be, ahol megtapasztalhatják a saját hivatásuk létjogosultságát olyan terepen is, ami nem feltétlen a szorosan vett szakmai kompetenciák és tevékenységek körébe tartozik, ugyanakkor megismerkednek a társzakmák tevékenységeivel és megtanulják az együttműködés, az egymás segítés mikéntjét. Partnereinknél - mint például a Speciális Olimpia mozgalom -, különböző tevékenységekben vesznek részt hallgatóink, megismerve a fogyatékossággal élő, hátrányos helyzetű, krízishelyzetben lévő személyek gondozásának speciális terepét. 
Az önkéntes programok a szakmai kompetenciák szélesítésén túl segítenek az egyén identitásának, az önismeretnek a mélyítését, az egyéni intra- és interperszonális készségek fejlődését, és közösséget adnak. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Továbblépési lehetőségek

A szakon végzett hallgatók több irányba léphetnek tovább az MSc fokozatú oklevél megszerzésének irányába. A továbbiakban DE-ETK MSc képzései közül említünk néhányat. lehetőség van okleveles szakvédőnőként MSc fokozatot szerezni. A pedagógiai irányt preferálók az egészségügyi tanári szakot, a szociális terület felé orientálódó hallgatók tovább tanulhatnak az egészségügyi szociális munka mesterszakon, amíg a népegészségügy, egészségfejlesztés területén a népegészségügyi mesterszakon szerezhetnek MSc fokozatot.  A kutatás, tudományos munka iránt affinitást érzők az MSc után doktori  (PhD) fokozatot is szerezhetnek egyetemünkön.
 

Elhelyezkedési lehetőségek

A végzett hallgatók elsősorban területi, intézeti (kórházban,) vagy ifjúsági védőnőként helyezkednek el. Aktív védőnőként lehetőségük nyílik elvégezni többek között például a szülésre felkészítő vagy a babamasszázs tanfolyamot, a Családvédelmi Szolgálat védőnői teendőinek ellátásához szükséges továbbképzést, melyekkel sikeresen bővíthetik tevékenységi körüket. 
Ezen, klasszikus helyek mellett azonban igény lehet védőnőkre például:

  • Orvos-, vagy patikalátogatóként
  • Egészségfejlesztési irodák munkatársaként
  • Oktatóként (szülésre felkészítés, anyatejes táplálási tanácsadó)
  • Mama service szolgálat, Babamentő Szolgálat, életmód tanácsadóként
  • A védőnők elhelyezkedési lehetőségei jónak mondhatóak, magas a betöltetlen állások száma.

A képzésről

Képzési idő: 8 félév
Képzési terület: orvos- és egészségtudományi
Szerezhető fokozat: BSc
Szerezhető szakképzettség: Védőnő
Megszerzendő kreditek száma: 240
Képzés telephelyei Nyíregyháza, Szolnok
Képzési forma (tagozat): Nyíregyházi telephelyen nappali és levelező
Képzési forma (tagozat): Szolnoki telephelyen levelező

 

 

Legutóbbi frissítés: 2023. 12. 15. 12:19