Egészségügyi Gondozás és Prevenció Alapszak

Védőnő Szakirány

  • Nyíregyháza, Sóstói u. 2-4., 4400 - 'A' épület
  • Tel: (42)404-411

Szakfelelősök:

 SZAKI TÁJÉKOZTATÓ

Magyarországon a főiskolai szintű védőnői képzés 1975-ben indult el, amely folyamathoz a nyíregyházi Egészségügyi Főiskolai Kar 1990/91-es tanévben csatlakozott. A képzés ekkor még hároméves (6 szemeszter) volt, ami az 1993/94-es tanévben négyéves (8 szemeszter) képzési időre módosult. Jelentős változást eredményezett a védőnők oktatásában a 2000/2001-es tanévben bevezetett kreditrendszer. 

A Védőnői Szolgálat az Európai Uniós tagállamokban egyedülálló, védőnőképzés, illetve a védőnői hivatás gyakorlása jelenleg csak hazánkban folyik. A védőnő példaértékű munkája már közel egy évszázados múltra tekint vissza, amely időszakban hatékony, kitartó prevenciós munkájukkal bizonyították, hogy az egészségügy nélkülözhetetlen részét képezik.

A védőnők megfelelő ismeretekkel, készségekkel bírnak a családközpontú, korszerű védőnői gondozás elvének és gyakorlatának alkalmazásában, különösen az anya-, csecsemő-, nő- és ifjúságvédelmi területeken, otthoni és intézeti körülmények között, továbbá jelentős szerepet töltenek be az egészségfejlesztés különböző színterein.

A szakon folyó képzés felépítése
 
Az alapképzés keretin belül (Bsc) védőnő szakirányon megszerzett oklevél alkalmassá teszi a végzett hallgatót arra, hogy mester diplomát (Msc) szerezzen. Lehetőség van szakvédőnő mesterszakos, valamint többek közt népegészségügyi mesterszakos, egészségügyi tanár, egészségügyi szociális munkás Msc végzettséget szerezni.   A képzés 8 féléves, melyből az első félév az egészségtudományi képzési ágon belüli alapozó ismereteket, a második, harmadik félév az alapszakon belüli alapozó ismereteket adja, majd a negyedik félévtől a szakirány specifikus differenciált szakmai tárgyai következnek a képzésben. Az elsajátított elméleti- és gyakorlati ismeretek, képességek birtokában a hallgatók képessé válnak munkájuk során a család - és közösség központú korszerű gondozás elvének és gyakorlatának alkalmazására. 



 
 

 

 

 

KÉPZÉSI PROGRAM

 

Egyéb tevékenységek: Hallgatóink részt vehetnek a Hallgatói Önkormányzat munkájában, képviselőként kivehetik részüket a különböző bizottságok tevékenységéből. A Karra jellemző az élénk tudományos diákköri tevékenység, nagy hangsúlyt fektetünk a tehetséggondozásra (a Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Program, Szakkollégiumok). A hallgatók az általuk választott témában végezhetnek tudományos munkát, melyet bemutathatnak a minden évben hagyományosan megrendezendő Helyi Tudományos Diákköri Konferencián, országos- és nemzetközi konferenciákon. Messzemenő támogatást kapnak az olyan szakmai és karitatív szervezetek munkájába való bekapcsolódáshoz, mint a Magyar Speciális Olimpia Szövetség, Magyar Védőnők Egyesülete, Vöröskereszt, Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége. Aktív kapcsolatot tartunk fenn a gyakorlati képzéseinkben résztvevő oktató védőnőkkel, szakmai felügyelettel, számukra rendszeresen szervezünk megbeszéléseket, amely gördülékennyé teszi együttműködésünket, elősegíti a jó kapcsolattartást, információ áramlást.

 

Letölthető dokumentumok:

 

 

Legutóbbi frissítés: 2023. 12. 14. 10:01