Szakvédőnő Mesterképzési Szak

A lakosság egészségtudatos magatartásnak kialakítása, a betegségek, valamint az egészségkockázatok korai felismerése kiemelt jelentőségű feladat, melynek kapcsán nem nélkülözhető a népegészségügyi, preventív célú szolgáltatások megerősítése, amelynek egyik fő pillére a védőnők tudásának, képességeinek bővítése, preventív szemléletük és attitűdjük fejlesztése. Erre hivatott a védőnői mesterképzés (MSc).

A védőnő mesterképzés célja magasan képzett, speciális interdiszciplináris ismeretekkel és megalapozott tudományos alapokkal is bíró, a családok jóllétének kiemelt szempontú támogatását végző szakemberek képzése, akik integráló és bizonyos körülmények között potenciális hiánypótló szerepet töltenek be az egészségügyi ellátórendszerben.

 

 

 

A mesterképzési szak megnevezése:
a)  magyar nyelven: Szakvédőnő
b)  angol nyelven: Health Visitor

A mesterképzési szakon szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:
a)  magyar nyelven: okleveles szakvédőnő
b)  angol nyelven: Advanced Health Visitor

Választható specializációk: 
Ifjúsági szakvédőnő
Területi szakvédőnő

A mesterképzési szak képzési terület szerinti besorolása: orvos- és egészségtudomány képzési terület; A végzettségi szint besorolása: mesterfokozat (master of science, rövidítve: MSc); az európai keretrendszer szerint: 7

A képzés időtartama: 3 félév

Képzési forma: levelező tagozat

Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas és önköltséges forma 

Költségtérítés összege: 300.000 Ft/félév

Szerezhető fokozat: MSc

Megszerzendő kreditek száma: 90

 

A képzés célja: Magasan képzett, speciális interdiszciplináris ismeretekkel és megalapozott tudományos alapokkal is bíró, a családok jóllétének kiemelt szempontú támogatását végző szakemberek képzése, akik integráló és bizonyos körülmények között potenciális hiánypótló szerepet töltenek be az egészségügyi ellátórendszerben.

Jelentkezés feltétele: A felvételi kérelmet az (Oktatási Hivatal) OH által működtetett informatikai rendszer segítségével kitöltött elektronikus nyomtatványon (elektronikus úton) lehet benyújtani. Az OH a felsőoktatási intézmény számára elérhetővé teszi a pályázók személyi és elérhetőségi adatait, valamint a kérelmek elbírálásához szükséges adatokat.
A jelentkezés részletes feltételeiről a Felsőoktatási felvételi tájékoztató című kiadványból és az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapjáról lehet tájékozódni.

A jelentkezés sajátos feltételei:
A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott szakok:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: az egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak védőnő szakiránya.

Meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető a kórházi szakvédőnő specializáció esetén az ápolás- és betegellátás alapképzési szak szülésznő szakiránya.

Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.

Pontszámítás:

Felvételi pontok: - felvételi elbeszélgetés: 50 pont és - oklevél minősítése alapján: 40 pont

A felvételi elbeszélgetés várható ideje: pontos információk később.

Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben szükséges értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők számára, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.

Konzultációs alkalmak: A levelező munkarendű képzésben a hallgatók tanóráira tömbösítve, jellemzően havonta csütörtöktől szombatig kerül sor. A konzultációs rend megtekinthető: Konzultációs rend

A jelentkezés elfogadása: A felvételi eljárási rend kritériumainak eleget tevő jelentkezőt a kreditelismerési eljárás eredményéről és a szóbeli felvételi elbeszélgetés időpontjáról az intézmény írásban tájékoztatja.

A felvételi elbeszélgetés: Rövid szakmai elbeszélgetés, melyre 2025.06.23. - 2025.07.01. között kerül sor. (A pontos időpontról a jelentkezők egyéni értesítés alapján kapnak tájékoztatást.)

A pontszámítás módja: A mesterképzésbe történő felvételi eljárás során legfeljebb 100 pont szerezhető, mely tartalmazza a többletpontokat is. Előnyben részesítés címén a felső-oktatási intézmények saját hatáskörben meghatározott, de legfeljebb 10 többletpontot adhatnak. Az összesített pontszámot az oklevél minősítése, a szóbeli elbeszélgetés és a többletpontok adják.

A bemeneti feltételként meghatározott alapképzésben, illetve korábbi főiskolai képzésben szerzett oklevél minősítésének nyolcszorosa (maximum 40 pont).  A felvételi elbeszélgetés témája a jelölt szakmai motivációjának megismerése, szakmai önéletrajzának bemutatása.

Felvételi pontok: 
   -  felvételi elbeszélgetés (szóbeli): 50 pont 
   -  oklevél minősítése alapján: 40 pont (minősítés x 8)

Többletpontok odaítélésének szabályai a felvételi eljárásban: (legfeljebb 10 többletpont) 
   -  esélyegyenlőségi maximum pont: 10 pont
          -  fogyatékosság: 8 pont 
          -  gyermekgondozás: 8 pont 
          -  hátrányos helyzet: 4 pont 
   -  1. nyelvvizsga / felső (C1) komplex: 8 pont 
   -  2. nyelvvizsga / felső (C1) komplex: 8 pont 
   -  2. nyelvvizsga / közép (B2) komplex: 4 pont 
   -  OTDK: 5 pont 
   -  intézményi TDK 1-3. hely: 3 pont 
   -  demonstrátor: 5 pont 

Csatolandó dokumentumok: felsőfokú oklevél, többletpontok igazolására szolgáló dokumentumok, 3-5 oldalas kibővített szakmai önéletrajz (portfólió), motivációs levél. 

Felvételi döntés: Az Egyetem a felvételről vagy a felvétel elutasításáról szóló döntését írásban közli a jelentkezővel. A felvételi eljárás egyéb szabályai tekintetében a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet szabályai szerint kell eljárni.

Tantervi háló:

További információ:

Mesterképzési szak felelőse:

 

Képzési program

Képzési és kimeneti követelmény

Záróvizsga tételsor

 

 

 

Legutóbbi frissítés: 2025. 05. 09. 10:35