Wagner Viktória (1907-1994) zöldkeresztes védőnő és szociális testvér Parasznyán született. 1929-ben, 22 évesen kérte felvételét a Slachta Margit által alapított Szociális Testvérek Társaságába. Itt kapott iránymutatást az anya és csecsemővédelem szolgálatára a védőnői hivatás választásához.
A Védőnői Szolgálat 1915-ben 110 évvel ezelőtt, a Zöldkeresztes Szolgálat 1927-ben alakult főleg a falun élő emberek segítésére, a védőnők ebben a szolgálatban az anya-csecsemő védelmi családgondozás mellett tüdőgondozóban, iskolákban, közösségekben is dolgoztak az egészségvédelem érdekében. 1930-ban indította meg a Zöldkereszt Wacker Alexandra vezetésével a 3 éves Zöldkeresztes védőnők és ápolóképzést, amelybe kezdetekor Wagner Viktória is beiratkozott, 1933-ban szerzett védőnői oklevelet.
Viktória testvér szívügyének tekintette az általa gondozott családokat, közösséget és rengeteget tett a legszegényebb, legrászorultabb és roma emberekért.
Életpéldája, hite, védőnői szolgálata az utána jövő nemzedékeket azóta is megérinti. Nincs olyan védőnő ma az országban, aki ne látta volna a képzés, vagy munkája során Lehoczki László a róla 1988-ban készített „Köszönöm Uram, hogy hívtál!” című portréfilmjét.
Az évek során az „Egészségügy kiváló dolgozója”, az „Élő Nemzeti Kincs” Díjat, a Magyar Vöröskereszttől elismerő oklevelet kapott. Munkássága máig példaként szolgál a szociális munka és a védőnői hivatás területén. Halála után emlékét emléktáblák és emlékszoba őrzik, amelyek a közösségek számára is elérhetővé teszik életének történetét és értékeit. 2025. június 13.-án elsőként kapta meg posztumusz a Magyar Védőnők Szakmai Szövetség által adományozott életműdíjat.
Nyugdíjas éveit is Dorozsmán töltötte, továbbra is mindenkin segített, aki csak hozzáfordult. Ő volt az ingyen jóbarát, a magyar Teréz anya.
Halála után utcát neveztek el róla Dorozsmán, emléktáblát emeltek, sírját védett sírrá nyilvánította a Nemzeti Örökség Intézete. Parasznyán, szülőházán emléktáblát avattak, és emlékszobát is berendeztek.
Az avatáson részt vettek és koszorút helyeztek el, Darai Hajnalka, Fagyas Natália Varga Diána, Varga Alexandra és Madarász Boglárka harmadéves védőnő hallgatók valamint Dr. Rákóczi Ildikó főiskolai docens.