Egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak, népegészségügyi ellenőr szakirány
- Szak neve:
- Egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak (BSc)
- Szakirány neve:
- Népegészségügyi ellenőr szakirány
- Szerezhető szakképzettség:
- Népegészségügyi szakember
- Képzési idő:
- 8 félév
- Képzési forma:
- Államilag finanszírozott, teljes idejű, nappali tagozat (költségtérítéses formában is indul)
A magyar népesség fogyásának (mely többek között a katasztrofális megbetegedési és halálozási viszonyokra vezethető vissza) megállítása mára nemzeti sorskérdéssé vált. A népegészségügyi helyzet javítása elodázhatatlan feladatunk, mely feladat nemzetközi szinten felkészített, elkötelezett szakembergárdát igényel.
- Képzési cél
- A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik a szükséges ismereteket és módszertant elsajátítva képesek a lakosság egészségi állapotát befolyásoló tényezők felismerésére és elemzésére, a lakosság egészségi állapotának monitorozására, a lakosság egészségi szükségleteinek és igényeinek feltárására, egészségfejlesztő és betegségmegelőző programok lebonyolítására, hatósági tevékenység ellátására.
- Kiknek ajánljuk?
- Egészségügyi gondozás és prevenció alapképzési szak népegészségügyi szakember szakirány elvégzését azon középiskolai tanulmányaikat befejezett vagy a tárgyévben befejező pályaválasztóknak ajánljuk, akik a lakosság egészségi állapotának javítását szakmai életcéljuknak tekintik, s vonzónak találják a ma már hazánkban is anyagilag és erkölcsileg egyaránt elismert köztisztviselői vagy közalkalmazotti életpályát.
- Diploma után
- Az alapfokozat megszerzése után a hallgatóknak lehetőségük van:
- 1. a Kar által kínált, négy specializációval rendelkező népegészségügyi mesterszakon (vagy más mesterszakon) folytatni tanulmányaikat (ennek elvégzésével mesterfokozat és további szakképzettség szerezhető, illetve megnyílik a lehetőség a doktori képzésbe való belépésre),
- 2. a már megszerzett népegészségügyi ellenőr szakképesítéssel elhelyezkedhetnek többek között,
- a Megyei Kormányhivatalok Népegészségügyi Főosztályain és a Járási Hivatalok Népegészségügyi Osztályain,
- egészségpolitikai intézményekben (egészségügyi és más minisztériumok, ill. intézeteik, regionális egészségügyi tanácsok),
- önkormányzatok egészségügyi és szociális osztályain,
- egészségbiztosítási intézményekben,
- környezetvédelmi intézményekben,
- foglalkozás-egészségügyi intézményekben,
- egyetemi tanszékeken, intézetekben, kutatóhelyeken,
- civil szervezeteknél.
- Az alapfokozat megszerzése után a hallgatóknak lehetőségük van:
- Tárgyi feltételek
- Az Egészségtudományi Kar épületeiben a legmodernebb technikával felszerelt előadó, szemináriumi és számítógépes tantermek, laboratóriumok.
- A Debreceni Egyetem, mint az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményének szolgáltató egységei: Egyetemi és Nemzeti Könyvtár, Informatikai Szolgáltató Központ, Mentálhigiénés Központ, Kulturális- és Konferenciaközpont, PONT Szolgáltató Központ, hallgatói civil szervezetek stb.
- Humánerőforrás
- A Debreceni Egyetem és az Egészségtudományi Kar kiemelkedő felkészültségű oktatógárdája, valamint nagy gyakorlati és oktatási tapasztalattal rendelkező szakemberek várják a hallgatókat a népegészségügy különböző szakterületein.
- Ösztöndíjak
- Erasmus pályázati lehetőség, Tehetséggondozó Program keretében kiemelt ösztöndíj-lehetőség, tudományos diákköri tevékenység, sportösztöndíj.
- Jelentkezés
- A jelentkezés részletes feltételeiről a Felsőoktatási felvételi tájékoztató című kiadványból és az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapjáról lehet tájékozódni.
- Képzési- és kimeneti követelmények
- Képzési program