2021/2022 tavaszi szemeszer (Szolnok)

2022. március 17.

Depresszió a pandémia idején: kihívások és megoldások
Kőműves Zsuzsanna Judit klinikai szakpszichológus
Debreceni Egyetem Egészségügyi Kar, Debreceni Egyetem Klinikai Központ (DEKK)

A pandémia (a lehetőségek beszűkülésének megélése, a kompetenciák átrendeződése) lélektani jellemzőinek bemutatása mellett, olyan pszichés stratégiákat, módszereket mutat be az előadó, amelyek más, hasonló lélektanilag megterhelő helyzetekben is sikerrel használhatóak.

2022. március 31.

Költőkkel a világ körül
Dr. Sipos László
docens
Debreceni Egyetem Egészségügyi Kar

Összefoglaló:
A világ mindenütt gyönyörű, az emberiség csodálatos dolgokat alkotott.
A költők pedig – éljenek bárhol – testünk és lelkünk vágyait öntik verseikbe.
Ezek a költemények repítenek el minket Magyarországról távoli kontinensek világörökségeihez.
Reményeink szerint ez a virtuális föld körüli utazás nem lesz tanulságok nélküli.

2022. április 14.

A Speciális Olimpiai mozgalom Magyarországon és Szolnokon
Kardos Krisztián
sportoló
Magyar Speciális Olimpia Szövetség

Wiesnerné Oravecz Éva
társelnök
Magyar Speciális Olimpia Szövetség

A Speciális Olimpiai Szövetségről:
A Magyar Speciális Olimpia Szövetség várja az érdeklődőket, amelynek során bemutatják a szervezet működését, programjait, és ismertetik a szövetséghez kapcsolódó csatlakozási lehetőségeket. A MSOSZ 1989 óta tervezi, szervezi és bonyolítja az enyhe, középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékossággal élő, továbbá a halmozottan fogyatékos emberek rendszeres edzés- és versenyprogramját. Az előadáson egy sportoló szemszögéből is betekintést nyerhetnek a Szövetség életébe.

A Special Olympics International (S.O.I.), az értelmi fogyatékossággal élő emberek nemzetközi szervezete 1968-ban jött létre Washington D.C.-ben. A Speciális Olimpia mozgalom küldetése, hogy a 8 éves, és annál idősebb értelmi fogyatékossággal élő emberek számára egész éven át tartó edzési és versenyzési lehetőséget nyújtson különböző olimpiai sportágakban. A Speciális Olimpia alapelve azon a meggyőződésen nyugszik, hogy ezek az emberek is képesek – megfelelő segítséggel – tanulni, ezáltal a társadalom aktív és hasznos tagjává válni, és ezzel párhuzamosan élvezni az élet adta örömöket – a munkában, az emberi kapcsolatokban, a szabadidős tevékenységekben, így a sportban is. A sportolás által fizikai, értelmi, szociális és lelki téren egyaránt fejlődnek, erőfeszítéseik eredményéből pedig ugyanúgy kamatozhatnak családtagjaik, társaik, segítőik, mint a tevékenységüket figyelemmel kísérő “civil” környezet.
Az esküjük szövegét a Magyar Speciális Olimpia Szövetség a következő fordításban használja:
“Engedd, hogy győzzek; de ha nem győzhetek, hadd küzdjek bátran! A mozgalom egyik jelmondata: Mindenki győztes!

2022. április 28.

Fogyasztóvédelem a digitális térben, internetes átverések elleni védekezés
dr. Kiss-Benedek Damarisz
Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete jogásza, fogyasztóvédelmi szakjogász

Összefoglaló:
Az online világ, így az internetes vásárlás is sok előnyt, de számos buktatós is rejt magában. Fontos, hogy az idősebb korosztály is tudatos fogyasztóvá váljon.
A világhálót böngészve számtalan reklámmal, hirdetéssel, rendelési lehetőséggel találkozunk, elengedhetetlen, hogy megfelelő szempontok szerint szelektálni tudjuk, és ne váljunk csalás áldozatává.

2022. május 12.

Generációk találkozása a Damjanich János Múzeumban és a nagyvilágban
Barláné Kulánda Krisztina
múzeumpedagógus
Damjanich János Múzeum, Szolnok

Összefoglaló:
A 2017 óta sikerrel megrendezésre kerülő Generációk találkozása vetélkedő bemutatása mellett nemzetközi példákon keresztül (portugál, spanyol, görög) ismerhetik meg a résztvevők az aktív időskorúak szabadidős tevékenységeit.

2022. május 26.

Az egészséges táplálkozás jelentősége időskorban - étrendi ajánlások és kockázati tényezők
Hanuferné Dr. Horváth Brigitta
egyetemi adjunktus
Debreceni Egyetem Egészségügyi Kar, Szolnok Campus

Összefoglaló:
Az időskorban bekövetkező élettani változásoknak köszönhetően fokozott figyelmet kell fordítanunk a megfelelő és kiegyensúlyozott táplálkozásra az egészségünk megóvása érdekében. Az előadás elsődleges célja az, hogy az egészséges táplálkozás tükrében olyan étrendi ajánlásokat ismertessünk meg a Hallgatósággal, amellyel visszaszoríthatók a leggyakoribb kockázati tényezők, mint az elhízás és az alultápláltság időskorban.