Születés-pszichológia

2019. május 6-án az Egészségügyi Karon működő Mentálhigiénés Iroda szervezésében előadást tartott Ferenczi Beáta (klinikai gyermek szakpszichológus, családterapeuta, transzperszonális terapeuta, dúla) „Születés pszichológia” címmel. 

Az előadásból megtudhattuk, hogy méhen belüli életünk és fejlődésünk, valamint születésünk egyszeri, megismételhetetlen élménye milyen hatással lehet testi–lelki fejlődésünkre, egészségünkre, kapcsolatteremtő képességünkre, változásokhoz való alkalmazkodásunk alakulására, és a kihívásokhoz való viszonyulásunkra. Nagyobb életciklusbeli átmenetnél (kamaszkor, életközép, halál), és kihívást jelentő élethelyzetnél (óvoda, iskola, vizsgahelyzet, stressz), születésünk élménye újraéled. Az előadás során az előadó olyan tudományos kutatásokról számolt be, melyek szerint születésünkre ún. „testérzetek” formájában emlékszünk. 

A születés élménye gyermekként feldolgozható az integratív csecsemőterápia és a „baba-testbeszéd” módszerével; a sírással, ami egy öngyógyító módszer a gyerek számára; és a különböző „születésjátékok” (pl. takaró alá bújás, bunkerépítés) során. Felnőttként is feldolgozható a születés élménye, melynek eredményeként az élmény időben és térben rendeződik, és a személyiségbe integrálódik.

A Mentálhigiénés Iroda előadássorozata 2019 őszén folytatódik. A következő előadás pontos idejéről és helyéről hallgatóink és oktatóink a Neptun rendszeren kapnak majd üzenetet. 

Legutóbbi frissítés: 2022. 08. 23. 11:30