Komplementer és Alternatív Medicina Kutatócsoport

Célja

A munkacsoport célja, hogy feltárja a komplementer és alternatív orvoslással kapcsolatos attitűdöt, az alternatív gyógymódokról való tudást és a komplementer medicina alkalmazását. További céljuk, hogy feltárják a hagyományos és az alternatív orvoslás közötti döntés mozgatórugóit, a mögötte (feltehetően) meghúzódó tényezőket. Távolabbi céljuk olyan standardizált mérőeszköz (kérdőív) kidolgozása, mely alkalmas a későbbiek során arra, hogy a mintavételből bejósolható legyen az alternatív vagy a hagyományos orvoslás választásának valószínűsége. Az egészségügyi és orvostanhallgatók körében végzett kutatások elvégzése után céljuk különböző betegcsoportokban is vizsgálatokat kezdeményezni.

Tagjai

Publikációk

• 2019-ben
    • Sárváry A, Takács P, Gebriné KÉ, Sárváry A. Health care and social worker students' attitudes, knowledge and experience of complementary and alternative medicine and its differences between full-time and part-time students in Hungary. Kontakt, 2019; 21(2):214-221. DOI: 10.32725/kont.2019.009.

• Sárváry A, Sárváry A. Use of complementary and alternative medicine among breast cancer patients in Hungary: A descriptive study. Complement Ther Clin Pract, 2019; 35:195-200. doi: 10.1016/j.ctcp.2019.02.013. (IF: 1,587)
  • 2018-ban
    • Sárváry A, Takács P, Savage E, Sárváry A. Hungarian health care students’ choices between complementary and alternative medicine or conventional medicine: A cross-sectional survey. Kontakt, 2018, 20(3) e255-e261.

• Sárváry A, Takács P, Sárváry A. Hungarian students’ choices between complementary and alternative medicine or conventional medicine for themselves and family members on a five-level severity scale of different diseases. Acta Medicinae et Sociologica, 2018, 9(26): 91-110. doi:10.19055/ams.2018.9/26/6.
  • 2016-ban
    • Andrea Sárváry, Lívia Hajduné Demcsák, Sándorné Radó, Péter Takács, AttilaSárváry: Student nurses, midwives and health visitors' attitudes, knowledge, andexperience of complementary and alternative medicine in Hungary. European Journal of Integrative Medicine (IF: 0.840) (közlésre elfogadva)
  •  2015-ben
    • Sárváry Andrea,  Hajdúné Demcsák Lívia, Radó Sándorné, Sárváry Attila:Ápoló hallgatók komplementer medicinával kapcsolatos attitűdje, tudása ésbtapasztalata. Nővér,28 (5) 11-21.

Előadások

• 2015-ben
    • Sárváry Attila, Takács Péter, Sárváry Andrea: Egészségügyi és szociális munkás hallgatók attitűdje, tudása és tapasztalata a komplementer medicinával kapcsolatosan. (Népegészségügyi Képző-, és Kutatóhelyek Országos Egyesületének IX. Konferenciája, Pécs)
  •  2014-ben