A bioinformatika interdiszciplináris tudományterület, amely biológiai adatok megértését tűzi ki célul. Az elemzett adatokhalmazok sok esetben igen nagyok és összetettek; az informatikai eszközök alkalmazása nélkül a feladatok elvégzése szinte lehetetlen. A bioinformatika az utóbbi évtizedekben az egész világon rohamos fejlődésen ment keresztül, és számos egyetem és kutatóintézet kínál bioinformatikai képzéseket. Ezek a képzések sok esetben igazodnak napjaink egyik igen fontos problémaköréhez, miképp lehet értelmezni és a felhasználni, a gyógyítás szolgálatába állítani a modern eszközök által szolgáltatott hatalmas mennyiségű genetikai adatot.
Napjainkban is egyre növekvő a kereslet a bioinformatikai szakemberek iránt, többek között az orvos- és egészségtudomány területén felhalmozódó nagy mennyiségű adatnak köszönhetően, amelyek elemzése speciális ismereteket igényel. A bioinformatika viszonylag fiatal tudományterületnek tekinthető, a jövőben várhatóan növekedni fog a bioinformatikai kutatások és projektek száma – ezzel együtt a szükséges szakemberek iránti igény.
- A mesterképzési szak megnevezése:
a) magyar nyelven: egészségügyi bioinformatika mesterképzési szak
b) angol nyelven: Clinical Bioinformatics master programme
- A mesterképzési szakon szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:
a) magyar nyelven: okleveles egészségügyi bioinformatikus
b) angol nyelven: Bioinformatician
-
A mesterképzési szak képzési terület szerinti besorolása: orvos- és egészségtudomány képzési terület; A végzettségi szint besorolása: mesterfokozat (master of science, rövidítve: MSc); az európai keretrendszer szerint: 7; A szakképzettség képzési területek egységes osztályozási rendszere szerinti tanulmányi területi besorolása ISCED-F 2013 szerint: 0919
A képzés időtartama: 4 félév
Képzési forma: nappali és levelező tagozat
Finanszírozási forma: állami ösztöndíjas és önköltséges forma
Költségtérítés összege: 500.000 Ft/félév
Szerezhető fokozat: MSc
Megszerzendő kreditek száma: 120
- A képzés célja: Az egészségügyi bioinformatika mesterképzési szak célja, hogy ismereteket és gyakorlati tapasztalatot nyújtson a jelentkezők számára az élettudományokban keletkező nagy mennyiségű (főképp genetikai jellegű) adat hatékony kezeléséhez, értelmezéséhez és hasznosításához. A képzés során a hallgatók elsajátítják, hogy a vizsgálatok során keletkező biológiai adatok elemzését az információtechnológia eszközrendszerével hogyan végezzék el. A szakon végzettek felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
- Jelentkezés feltétele: A felvételi kérelmet az (Oktatási Hivatal) OH által működtetett informatikai rendszer segítségével kitöltött elektronikus nyomtatványon (elektronikus úton) lehet benyújtani. Az OH a felsőoktatási intézmény számára elérhetővé teszi a pályázók személyi és elérhetőségi adatait, valamint a kérelmek elbírálásához szükséges adatokat.
-
A jelentkezés sajátos feltételei:
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe:
- a természettudomány képzési területről a biológia alapképzés, biotechnológia alapképzési szak
- a műszaki képzési területről a biomérnöki, ,
- az orvos- és egészségtudomány képzési terület alapképzési szakjai,
- általános orvos, fogorvos, állatorvos, gyógyszerész osztatlan képzés, osztatlan biológia tanárképzés.Meghatározott kreditek teljesítésével (lásd A mesterképzési képzési ciklusba való belépés minimális feltételei) vehetők figyelembe továbbá
- a természettudomány képzési területről a kémia alapképzési szak,
- a műszaki képzési területről, a vegyészmérnöki, környezetmérnöki alapképzési szakok,
- agrár képzési területről: természetvédelmi mérnöki, élelmiszermérnök, mezőgazdasági mérnök alapképzési szakok és az agrármérnök osztatlan képzés,
- informatikai képzési területről programtervező informatikus, mérnökinformatikus.Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.
A mesterképzési képzési ciklusba való belépés minimális feltételei:
A teljes kreditérték beszámítású alapképzéstől eltérő képzésből a mesterképzésbe való belépéshez szükséges minimális kreditek száma tudományterületenként/áganként, diszciplínánként:
- matematika és/vagy informatika területéről legalább 6 kredit,
- egészségtudomány és/vagy biológia területéről legalább 10 kredit.
- A hiányzó krediteket a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül, a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint meg kell szerezni. A két féléven belül teljesítendő kiegészítő kreditek megszerzésére szabadon választható tárgyakat indít a Kar. -
Pontszámítás:
Felvételi pontok: - felvételi elbeszélgetés: 50 pont és - oklevél minősítése alapján: 40 pont
A felvételi elbeszélgetés várható ideje: pontos információk később.
Mesterképzés esetén a jelentkező teljesítményét 100 pontos rendszerben szükséges értékelni, amely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők számára, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.
-
Konzultációs időpontok: a levelező munkarendű képzésben a hallgatók tanóráira tömbösítve, jellemzően havonta csütörtöktől szombati napokon kerül sor - pontos információk később.
- A jelentkezés elfogadása: A felvételi eljárási rend kritériumainak eleget tevő jelentkezőt a kreditelismerési eljárás eredményéről és a szóbeli felvételi elbeszélgetés időpontjáról az intézmény írásban tájékoztatja.
- A felvételi szakmai elbeszélgetés: Rövid szakmai elbeszélgetés a pontszámítás alatt leírtaknak megfelelően az előző diplomájának megfelelő alapozó (biológiai, egészségtudományi és/vagy matematikai, informatikai) témakörök ismeretanyagából.
-
A pontszámítás módja: A mesterképzésbe történő felvételi eljárás során legfeljebb 100 pont szerezhető, mely tartalmazza a többletpontokat is. Előnyben részesítés címén a felső-oktatási intézmények saját hatáskörben meghatározott, de legfeljebb 10 többletpontot adhatnak. Az összesített pontszámot az oklevél minősítése, a szóbeli elbeszélgetés és a többletpontok adják.
A bemeneti feltételként meghatározott alapképzésben, illetve korábbi főiskolai képzésben szerzett oklevél minősítésének nyolcszorosa (maximum 40 pont). A felvételi elbeszélgetés témája a jelölt szakmai motivációjának megismerése, szakmai önéletrajzának bemutatása.
Felvételi pontok:
- felvételi elbeszélgetés (szóbeli): 50 pont
- oklevél minősítése alapján: 40 pont (minősítés x 8)Többletpontok odaítélésének szabályai a felvételi eljárásban: (legfeljebb 10 többletpont)
- esélyegyenlőségi maximum pont: 10 pont
- fogyatékosság: 8 pont
- gyermekgondozás: 8 pont
- hátrányos helyzet: 4 pont
- 1. nyelvvizsga / felső (C1) komplex: 8 pont
- 2. nyelvvizsga / felső (C1) komplex: 8 pont
- 2. nyelvvizsga / közép (B2) komplex: 4 pont
- OTDK: 5 pont
- intézményi TDK 1-3. hely: 3 pont
- demonstrátor: 5 pontCsatolandó dokumentumok: felsőfokú oklevél, többletpontok igazolására szolgáló dokumentumok, 3-5 oldalas kibővített szakmai önéletrajz (portfólió), motivációs levél.
Felvételi döntés: Az Egyetem a felvételről vagy a felvétel elutasításáról szóló döntését írásban közli a jelentkezővel. A felvételi eljárás egyéb szabályai tekintetében a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet szabályai szerint kell eljárni.
-
Tantervi háló:
- nappali tagozat
- levelező tagozat
További információ:
Dr. Kardos Gábor, egyetemi docens, intézetigazgató, kg@med.unideb.hu
Dr. Takács Péter, főiskolai tanár, szakfelelős, takacs.peter@etk.unideb.hu
Dr. Laczkó Levente, tudományos munkatárs, laczko.levente@med.unideb.hu
Mesterszak felelőse:
Dr. Takács Péter, főiskolai tanár, takacs.peter@etk.unideb.hu