Infekciókontroll mesterképzési szak

Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések az egyik legfontosabb népegészségügyi problémát jelentik. Terjedésük hátterében gyakran megelőzhető okok állnak, amelyek megszüntetése a betegellátás napi rutin feladata, az erre irányuló tevékenységek összessége az infekciókontroll, az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzéséről, e tevékenységek szakmai minimumfeltételeiről és felügyeletéről szóló 20/2009. (VI. 18.) EüM rendelet fogalommeghatározása alapján „az egészségügyi ellátással összefüggő fertőző betegségek kialakulásában szerepet játszó tényezők ismeretén, elemzésén alapuló fertőzések megelőzésére irányuló intervenciós tevékenység”. Az ehhez kötelezően előírt személyi feltételek biztosítása során releváns az ezen a szakon megszerezhető végzettség. Nagyon hasonló folyamatok határozzák meg az egészségügyi ellátás során alkalmazható termékek gyártása során a mikrobiális kontamináció előfordulását, így annak megelőzése is részben hasonló módszerekkel lehetséges. Az itt képzett szakemberekre tehát az egészségiparban is nagy szükség van.

  • A mesterképzési szak megnevezése:
    a)  magyar nyelven: infekciókontroll mesterképzési szak
    b)  angol nyelven: infection control master programme
  • A mesterképzési szakon szerezhető szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:
    a)  magyar nyelven: okleveles infekciókontroll szakember
    b)  angol nyelven: infection control expert
  • A mesterképzési szak képzési terület szerinti besorolása: orvos- és egészségtudomány képzési terület; A végzettségi szint besorolása: mesterfokozat (master of science, rövidítve: MSc); az európai keretrendszer szerint: 7; A szakképzettség képzési területek egységes osztályozási rendszere szerinti tanulmányi területi besorolása ISCED-F 2013 szerint: 0919


A képzés időtartama:                    4 félév
Képzési forma:                                nappali és levelező tagozat
Finanszírozási forma:                     állami ösztöndíjas és önköltséges forma 
Költségtérítés összege:                 500.000 Ft/félév
Szerezhető fokozat:                       MSc
Megszerzendő kreditek száma:   120

  • A képzés célja: Az infekciókontroll mesterképzési szak célja, hogy ismereteket és gyakorlati tapasztalatot nyújtson a jelentkezők számára az egészségügyi ellátás és az egészségipari termelés közben jelentkező infekciós kockázatok észlelésével, nyomon követésével, csökkentésével illetve a kialakult infekciók terjedésének megelőzésével és megszüntetésével kapcsolatban. A képzés során a hallgatók elsajátítják az infekciós kockázatok megértéséhez szükséges mikrobiológiai és járványtani ismereteket, a nyomon követés (surveillance) módszereit, az egészségügyi ellátás során alkalmazott infekciókontroll módszerek elméletét és gyakorlatát, ezek jogi-szabályozási hátterét és a hatékony alkalmazásukhoz szükséges szakmai kommunikáció módszereit. Megismerik az egészségiparban fontos ipari folyamatok során megjelenő, a termék alkalmazhatóságát veszélyeztető mikrobiális kontamináció problémáját és ennek a megoldására alkalmas módszereket. Összeségében a cél olyan szakemberek képzése, akik az egészségügyi ellátás során és az egészségipari folyamatokban képesek infekciók, illetve a kontaminációk hatékony megelőzését szolgáló rendszerek felépítésére és működtetésére a betegbiztonság érdekében.  
     
  • Jelentkezés feltétele: A felvételi kérelmet az (Oktatási Hivatal) OH által működtetett informatikai rendszer segítségével kitöltött elektronikus nyomtatványon (elektronikus úton) lehet benyújtani. Az OH a felsőoktatási intézmény számára elérhetővé teszi a pályázók személyi és elérhetőségi adatait, valamint a kérelmek elbírálásához szükséges adatokat.
    A jelentkezés részletes feltételeiről a Felsőoktatási felvételi tájékoztató című kiadványból és az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapjáról lehet tájékozódni.

     
  • A mesterképzésbe való felvétel feltételei:

    Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe:  
    - Orvos- és egészségtudományi képzési területen szerzett alapszakos oklevél.
    - általános orvos, fogorvos, gyógyszerész osztatlan szakon szerzett oklevél.

    Meghatározott kreditek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.

  • Konzultációs alkalmak: a levelező munkarendű képzésben a hallgatók tanóráira tömbösítve, jellemzően havonta pénteki és szombati napokon kerül sor.
     
  • A jelentkezés elfogadása: A felvételi eljárási rend kritériumainak eleget tevő jelentkezőt a kreditelismerési eljárás eredményéről és a szóbeli felvételi elbeszélgetés időpontjáról az intézmény írásban tájékoztatja.
     
  • A felvételi szakmai elbeszélgetés: Rövid szakmai elbeszélgetés a pontszámítás alatt leírtaknak megfelelően az előző diplomájának megfelelő alapozó témakörök ismeretanyagából.
     

Pontszámítás:

  • A pontszámítás módja: 
    A mesterképzésbe történő felvételi eljárás során legfeljebb 100 pont szerezhető, mely tartalmazza a többletpontokat is. Előnyben részesítés címén a felsőoktatási intézmények saját hatáskörben meghatározott, de legfeljebb 10 többletpontot adhatnak.

    Az összesített pontszámot az oklevél minősítése, a szóbeli elbeszélgetés és a többletpontok adják.

    A bemeneti feltételként meghatározott alapképzésben, illetve korábbi főiskolai képzésben, valamint osztatlan képzésben szerzett oklevél minősítésének nyolcszorosa (maximum 40 pont).  A felvételi elbeszélgetés témája a jelölt szakmai motivációjának megismerése, szakmai önéletrajzának bemutatása.
     

A bemeneti feltételként meghatározott alapképzésben, illetve korábbi főiskolai képzésben szerzett oklevél minősítésének nyolcszorosa (maximum 40 pont).  A felvételi elbeszélgetés témája a jelölt szakmai motivációjának megismerése, szakmai önéletrajzának bemutatása. 

Felvételi pontok: 
   -  felvételi elbeszélgetés (szóbeli): 50 pont 
   -  oklevél minősítése alapján: 40 pont (minősítés x 8) 

Többletpontok odaítélésének szabályai a felvételi eljárásban:

Max. 10 többletpont adható.
   -  esélyegyenlőségi maximum pont: 10 pont
          -  fogyatékosság: 8 pont 
          -  gyermekgondozás: 8 pont 
          -  hátrányos helyzet: 4 pont 
   -  1. nyelvvizsga / felső (C1) komplex: 8 pont 
   -  2. nyelvvizsga / felső (C1) komplex: 8 pont 
   -  2. nyelvvizsga / közép (B2) komplex: 4 pont 
   -  OTDK részvétel: 5 pont 
   -  intézményi TDK 1-3. hely: 3 pont 
   -  demonstrátor tevékenység igazolása: 5 pont

Csatolandó dokumentumok: felsőfokú oklevél, többletpontok igazolására szolgáló dokumentumok, 3-5 oldalas kibővített szakmai önéletrajz (portfólió), motivációs levél. 

Felvételi döntés:
A felvételi eljárás egyéb szabályai tekintetében a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet szabályai szerint kell eljárni.

  • Tantervi háló:
    • nappali tagozat
    • levelező tagozat

További információ: 
Pappné Garai Anetta ügyvivő-szakértő, felveteli@etk.unideb.hu
 
Mesterképzési szak felelőse:
Dr. Kardos Gábor Attila, egyetemi docens, intézetigazgató, kg@med.unideb.hu

 

 

Legutóbbi frissítés: 2025. 01. 29. 08:39